قبر

شب اول قبر در دعای ابوحمزه ثمالی

در دعاى ابوحمزه ثمالى از «نكير و منكر» و درباره دو فرشته شب اول قبر گفته شده است؛ لطفا درباره شب اول قبر و حقيقت برزخ و مدت آن برايم توضيح دهيد؟

ShabeAvaleQabrDoaAbooHamzeh.jpgيك. مرگ

فشار ، وحشت ، سؤال و عذاب قبر

آيا مقصود از شب اول قبر زمانيست كه مرده را در قبر مي گذارند( حال چه روز باشد و چه شب ) و بعد از به خاك سپردن مرده سوال و جواب او توسط حضرات نكير و منكرشروع مي شود يا بعد از غروب آفتاب اين واقعه اتفاق مي افتد .اگر جواب سوال من مورد اول مي باشد پس چرا نماز وحشت كه نوعي رحمت براي مرده به حساب مي آيد بايد اول شب بعد از نماز عشاء خوانده شود در اين صورت چه تاثيري براي مرده دارد چون سوال و جواب او توسط حضرات نكير و منكر به اتمام رسيده لطفاً مرا در اين زمينه راهنمايي كنيد.

PakGraves.jpg

ارتباط مرگ و قبر

مدتي است كه به مردن فكر ميكنم و هميشه از اين ميترسم در قبر اگر زنده شوم چه اتفاقي مي افتد اعتقادم به قيامت كم نيست ولي نميتوانم درست ان را درك كنم به خداوند و پيامبران اعتقاد دارم ولي متاسفانه دچار شك و شبحه نيز ميشوم خواهشمندم راهنماي كنيد

در اينجا بايد دو موضوع مرگ و قبر و ارتباط آنها با یكدیگر روشن شود تا معلوم گردد كه عذاب قبر از چه زمانی آغاز می شود. يك. مرگ‏ مرگ، نخستين منزل برزخ است. همه موجودات امكانى، داراى اجل معيّنى هستند كه با مرگ فرا مى‏رسد. منظور از اجل، «فنا و نيستى» نيست بلكه زمان و موعدى است كه موجودات به آن منتهى مى‏شوند. به عبارت روشن‏تر، زمانى است كه موجودات سفر خود را به سوى خداوند متعال- پس از اندكى درنگ در دنيا آغاز مى‏كنند تا در آن مقام جاى گيرند و استقرار يابند. پس مرگ نخستين منزلگاه سفر طولانى ما است: «ثُمَّ أَماتَهُ فَأَقْبَرَهُ» (1) «سپس او را مى‏ميراند و در قبر پنهان مى‏كند».

فشار قبر برای معصومین علیه السلام

باسلام آياچهارده معصوم فشار قبرداشته اند يانه؟

1.فشار قبر همان عذاب برزخي است

عذاب قبر

چرا مرگ از دیدگاه اسلام حتی برای انسان های مؤمن هم سخت است و همه پس از مرگ باید عذاب قبر را تحمل کنند و آیا این با رحمان بودن خدا سازگار است که بنده ای که خود آفریده این طور عذاب کند؟

سختي مرگ وترس از مرگ وعوالم پس از مرگ چيزي جز نتيجه اعمال انساني نيست .در باره ماهيت مرگ وعوالم پس از آن بسيارى از انديشمندان - چه مسلمان و چه غير مسلمان - كوشيده‏اند تا پاسخى معقول و موجّه، به اين پرسش اساسى بدهند كه فرصت طرح و بررسى آن در اينجا نيست. ما تنها به نظر ابن‏سينا در اين خصوص اشاره كرده، به تحليل آيات و روايات در پاسخ به اين سؤال مى‏پردازيم.

در ديدگاه ابن سينا موجبات ترس از مرگ يكى از امور زير است:

1. با مرگ، حقيقت و زندگى [ ظاهرى دنيايى‏] آدمى برچيده مى‏شود،

2. اينكه نمى‏دانيم چه وقت مى‏ميريم؛